(0262) 643 04 32
Kozmetik Ürünleri Nasıl Sergilenmelidir?
blog img

Kozmetik Ürünleri Nasıl Sergilenmelidir?

Kozmetik yasasına göre: insan vücudunun epiderma, tırnaklar, saçlar, dudaklar ve cildin her yönüne, yani vücudun değişik dış yapısına, dişlere, mukozaya uygulanmak için hazırlanan, temizlemek, koku vermek, korumak, görünümünü değiştirmek için kullanılan, saç boyaları, saç açıcıları da dahil olan tüm ürünler ve maddelerdir. şeklindedir.            


     Bunun biraz daha genel şekli ise: görünüşü güzelleştirmek için kullanılan maddeler ile beraber, hazırlanan ürünler, uygulanacak tedavi yöntemleri, bu tedavilerde kullanılacak araçlar olarak tanımlanmasıdır.


     Kozmetik Latince de: "Cosmos"'dan gelir.  Süs, güzellik demektir. Kozmetikler; vücudun veya vücudun herhangi bir bölümünün temizlenmesi, güzelleştirilmesi, cazip hale getirilip değişik bir görünüm kazanması için uygulanan maddeler, bunların elde edilmesinde kullanılan hammaddelerdir. Bu da; sağlıklı, güncel yaşam demek; hijyen demek, bakım, güzellik demektir. 


     Kokunun Latince tanımı olan Parfümün insan psikolojisindeki etkisini, dini törenlerden   tutunda, ten kokusuna kadar giden önemine, bu kokuların hijyenle olan orantısına kadar, her şeyin kozmetiğin alanına girdiği ve bu alanın da ne kadar geniş olduğunu ortaya koymaktadır. Yüzdeki agne, saç, diş hepsi bu alan içindedir. Traş bıçağından diş macununa, sararan dişten dökülen saça ve bunun gibi daha pek çok yapılan tedavi yöntemiyle kozmetiğin içine giren ürün - araç ve tedavilerle, sağlıklı, hijyenik bir kozmetik ürün kullanımı önemlidir.


     Uçsuz bucaksız ürün - araç - tedavi yöntemi içeren kozmetik biliminin içine girildiği zaman görülür ki; önerilen - kullanılan ve yapılan tedavilerin bilinçli kişilerle yapılmasıyla sağlıklı yaşam gündeme gelir.  Bu da amaçlara yönelik hazırlanan kozmetik ürün teknolojisini bilen, uygulayan, bununla ilgili yasa ve yönetmeliği bilen kişilerce yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır.


     Bu nedenle Dermatoloji, Mikrobiyoloji, Toksikoloji - Hijyen, Cilt bakımını bilimsel olarak öğrenmiş, okumuş, kozmetik yasa ve yönetmeliğini uygulayan ve bilen kişilerce bu işin yapılması insanların, kadın erkek, genç yaşlı, çocuk, bebeklerin, hasta, sağlam her kesin yaşamları için gereklidir. Önemsenmeyen ambalajın, koruyuculuğunun; ısı - süre, oksijen açısından ne denli önemli olduğunun bilinmesi ve bilinmediği takdirde toksitenin sağlığa nasıl zarar vereceğini unutmamak gereklidir.