(0262) 643 04 32
blog img

Kozmetik Stantları

Kozmetik Stantlar

 

Kozmetik kategorisi, stant üretiminde en çok yatırım yapılan sektördür. Kozmetik firmalarının dikkat ettiği en önemli konulardan biri ürünlerin nasıl sergilendiğidir. Bir ürünün ön plana çıkmasını ve dikkat çekmesini sağlayan, stant tasarımlarıdır. Stantların ürün kimliğini yansıtması gerekir. Kozmetik ürünlerinin afili algı yaratması beklendiğinden, kozmetik stantlarında kullanılan malzeme genellikle pleksiglastır(renkli ve renksiz çeşidi bulunan plastik cam). Ürünün kimliğine göre malzemeler de çeşitlilik gösterebilir.

Kozmetik firmalarının kullandığı başlıca stant çeşitleri;

-Kozmetik modülleri

-Kozmetik Duvar Stantları

-Kozmetik Ayaklı Stantlar

-Kozmetik Masaüstü Stantları

-Kozmetik Havuz Stantları

Kozmetik Modülleri

Bu modüller aynı ölçülere sahiptirler fakat ürün yuvaları değişiktir. Böylece ürün değişikliklerinde veya herhangi bir sebeple her bir modül bir başkasıyla değiştirilebilir. Kozmetik modüller, sadece deneme ürünlerini teşhir etmek amacıyla da kullanılabilir. Kullanımı pratik olan bu çeşit, genellikle plastik malzemeden üretilir. Fiyat, sağlamlık, görsellik ve renk çeşitliliği açısından malzemeler değişiklik göstermektedir. Kullanılacak malzeme firmanın isteği doğrultusunda seçilmektedir.

Kozmetik Duvar Stantları

Kozmetik stantların, en çok tercih edilen stant çeşitlerinden biri olan duvar stantları, büyük ebatlarda, ahşap, plastik ve metal malzemelerden üretilir. Genellikle duvara veya kör bir noktaya monte edilen bu stantların arka tarafı kullanılmaz. Ürünler raflarda sergilenir. Stok alanı olarak ise hem çekmeceler hem raflar kullanıma uygundur. Teşhir alanı olarak kullanılan raflarda ayrıca modüler stantlar da kullanılır. Bu sayede deforme olan modüller kolaylıkla değiştirilebilir. Bir duvar stantının değiştirilmesi ciddi maliyet ister fakat kullanılan kozmetik modüller sayesinde bu maliyetin önüne geçilir. Duvar stantları, tasarıma en açık ve en gösterişli olabilecek yapıya sahiptir. Firmalar aynı anda birçok farklı ürünü satışa sunabilir.

Kozmetik Ayaklı Stantlar

Kozmetik ayaklı stantlar, mağazada raflara bağlı kalmadan ürünlerin daha fark edilebilir şekilde sergilenmesini sağlar. Taşınabilirlik açısından en kolay stant çeşididir. Karton, metal, plastik ve ahşap malzemeden üretilir. Duvar stantlarında olduğu gibi, bu stantlarda da kozmetik modüller kullanılabilir. Firmalar bu stant türünü, genellikle ürünlerin daha hızlı dikkat çekmesi açısından tercih ederler. Firmalar farklı ürünleri aynı anda ayaklı stant sayesinde teşhir edebilir.

Kozmetik Masaüstü Stantları

Genellikle tek tip ürünlerin sergilendiği stantlardır. Ahşap, karton, plastik, pleksiglas ve metal malzemeden üretilir. Satışının ön plana çıkarılmasını istenen ve yeni ürünler için kullanılan stant çeşididir.  Çoğunlukla kasa önlerinde kullanılan bu stantlar, firmalar tarafından ürün reklamı için tercih edilir.

Kozmetik Havuz Stantları

Kozmetik havuz stantları büyük ebatlarda ve ürün görseline uygun olarak üretilir. Genellikle tek tip ürünlerin sergilenmesi amacıyla kullanılır. Satışı hızlı olan ürünlere uygun olan bu stant türü çok fazla renk seçeneğine sahiptir.