(0262) 643 04 32
blog img

Kozmetik Standları

Kozmetik Standlar

 

Kozmetik kategorisi, stand üretiminde en çok yatırım yapılan sektördür. Kozmetik firmalarının dikkat ettiği en önemli konulardan biri ürünlerin nasıl sergilendiğidir. Bir ürünün ön plana çıkmasını ve dikkat çekmesini sağlayan, stand tasarımlarıdır. Standların ürün kimliğini yansıtması gerekir. Kozmetik ürünlerinin afili algı yaratması beklendiğinden, kozmetik standlarında kullanılan malzeme genellikle pleksiglastır(renkli ve renksiz çeşidi bulunan plastik cam). Ürünün kimliğine göre malzemeler de çeşitlilik gösterebilir.

Kozmetik firmalarının kullandığı başlıca stand çeşitleri;

-Kozmetik modülleri

-Kozmetik Duvar Standları

-Kozmetik Ayaklı Standlar

-Kozmetik Masaüstü Standları

-Kozmetik Havuz Standları

Kozmetik Modülleri

Bu modüller aynı ölçülere sahiptirler fakat ürün yuvaları değişiktir. Böylece ürün değişikliklerinde veya herhangi bir sebeple her bir modül bir başkasıyla değiştirilebilir. Kozmetik modüller, sadece deneme ürünlerini teşhir etmek amacıyla da kullanılabilir. Kullanımı pratik olan bu çeşit, genellikle plastik malzemeden üretilir. Fiyat, sağlamlık, görsellik ve renk çeşitliliği açısından malzemeler değişiklik göstermektedir. Kullanılacak malzeme firmanın isteği doğrultusunda seçilmektedir.

Kozmetik Duvar Standları

Kozmetik standların, en çok tercih edilen stand çeşitlerinden biri olan duvar standları, büyük ebatlarda, ahşap, plastik ve metal malzemelerden üretilir. Genellikle duvara veya kör bir noktaya monte edilen bu standların arka tarafı kullanılmaz. Ürünler raflarda sergilenir. Stok alanı olarak ise hem çekmeceler hem raflar kullanıma uygundur. Teşhir alanı olarak kullanılan raflarda ayrıca modüler standlar da kullanılır. Bu sayede deforme olan modüller kolaylıkla değiştirilebilir. Bir duvar standının değiştirilmesi ciddi maliyet ister fakat kullanılan kozmetik modüller sayesinde bu maliyetin önüne geçilir. Duvar standları, tasarıma en açık ve en gösterişli olabilecek yapıya sahiptir. Firmalar aynı anda birçok farklı ürünü satışa sunabilir.

Kozmetik Ayaklı Standlar

Kozmetik ayaklı standlar, mağazada raflara bağlı kalmadan ürünlerin daha fark edilebilir şekilde sergilenmesini sağlar. Taşınabilirlik açısından en kolay stand çeşididir. Karton, metal, plastik ve ahşap malzemeden üretilir. Duvar standlarında olduğu gibi, bu standlarda da kozmetik modüller kullanılabilir. Firmalar bu stand türünü, genellikle ürünlerin daha hızlı dikkat çekmesi açısından tercih ederler. Firmalar farklı ürünleri aynı anda ayaklı stand sayesinde teşhir edebilir.

Kozmetik Masaüstü Standları

Genellikle tek tip ürünlerin sergilendiği standlardır. Ahşap, karton, plastik, pleksiglas ve metal malzemeden üretilir. Satışının ön plana çıkarılmasını istenen ve yeni ürünler için kullanılan stand çeşididir.  Çoğunlukla kasa önlerinde kullanılan bu standlar, firmalar tarafından ürün reklamı için tercih edilir.

Kozmetik Havuz Standları

Kozmetik havuz standları büyük ebatlarda ve ürün görseline uygun olarak üretilir. Genellikle tek tip ürünlerin sergilenmesi amacıyla kullanılır. Satışı hızlı olan ürünlere uygun olan bu stand türü çok fazla renk seçeneğine sahiptir.